Mint a szerkesztőségünknek elküldött közleményből kiderül, a „veszélyben levő állat” fogalma alatt az alábbi eseteket kell érteni:
A rendőrök az állatra leselkedő veszély mértékét felmérhetik a helyszíni terepszemle során, melynek eredményeit írásban vagy más formátumban kell rögzíteniük, de alapul vehetik mindazok tanúvallomásait is, akik tudnak vagy netalántán részt is vettek a közvetlen veszélyt jelentő tevékenységben. Ugyanakkor a képek, illetve hang- és videófelvételek is döntő befolyással bírnak függetlenül attól, hogy ezek honnan származnak, s természetesen az állatorvos által kiállított dokumentáció hasonlóan fontos elemnek számít.
Amennyiben tehát az ügyben intézkedő rendőr úgy ítéli meg, hogy az állatot saját egészsége érdekében azonnal ki kell emelni környezetéből, elrendelheti, hogy azt 45 napra elhelyezzék az illetékes állatvédelmi szerv által üzemeltetett menhelyen.
„Az állatvédelmi törvény minden állat, köztük a vadállatok helyzetét is szabályozza, és mind a tulajdonos, mind az állami hatóságok és intézmények kezébe egy sor jogot és kötelességet ad. A gazdáknak kötelező módon biztosítaniuk kell az állatok megfelelő gondozását és felügyeletét anélkül, hogy ennek során kegyetlenséget vagy erőszakot alkalmaznának” – hívja fel a figyelmet a rendőrség.